moda

  polskie muzy

  poeci polscy

  stare kino - filmy

  stare kino - gwiazdy

  stare kino - obyczaje

  stare kino - piosenki

 

 



SZALONE LATA DWUDZIESTE
Ten okres w historii niewątpliwie ma swój nieodparty urok, niepowtarzalny, ulotny klimat i nastrój. Blichtr i splendor, jakiego nie znały ani wcześniejsze, ani żadne z późniejszych pokoleń. Prohibicja, fantastyczne kariery ludzi budujących od zera wielomilionowe fortuny. Gwiazdy kina i estrady, które pozostały żywe po dziś dzień. Nowe kanony mody i przełom w literaturze. Ogromne zmiany w życiu codziennym. Wyzwolenie kobiet, swoboda obyczajów.
Wszystko, co wydarzyło się w krótkim okresie lat 20 i 30-tych pozostawiło niezatarty ślad w historii i świadomości ówczesnego człowieka i w znacznym stopniu wpłynęło na życie następnych pokoleń.

MODA
W początkach lat 20. nowatorski i odważny kanon mody rodem z Francji, zapoczątkowany przez Coco Chanel, po raz pierwszy pozwolił kobietom odkryć nogi. Popularne stały się "małe czarne" - krótkie, proste i dopasowane sukienki z czarnej krepy o długich rękawach i wycięciu przy szyi. Wersja wieczorowa "małej czarnej" uszyta z jedwabiu lub szyfonu to krótsze rękawy i większy dekolt. Popularne stały się bardzo krótkie fryzury - "na chłopczycę". Nastąpił również kres świetności gorsetów. Królowały proste kroje i kapelusiki w kształcie hełmu.
We wczesnych latach trzydziestych sukienki znacznie się wydłużyły i zaczęły być mniej obcisłe, szczególnie w okolicach biustu. Swobodnie opadały z ramion, a nieodłącznym elementem stały się rękawiczki. Modne były jasne, pastelowe materiały, często sprowadzane z zagranicy. Makijaż przestał być tak wyrazisty jak kilka lat wcześniej.

 

FILM
Chociaż koniec lat 20-tych to narodziny filmu dźwiękowego, ich początkowa faza to świetność obrazów niemych. Pozycja kobiet w filmie była silniejsza, niż mężczyzn. Dwie osobowości ekranu i dwa odrębne style ścierające się ze sobą od połowy lat 20 i wczesnych lat 30 kreowały modę tamtych lat. Greta Garbo i Marlena Dietrich.
W polskiej kinematografii przedwojennej wielkim powodzeniem cieszyły się produkcje sensacyjne, melodramaty, komedie muzyczne. W filmach grywały wielkie gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Jadwiga Andrzejewska, Jerzy Leszczyński, Elżbieta Barszczewska, Kazimierz Junosza-Stępowski, Józef Węgrzyn, Jacek Woszczerowicz, Stefan Jaracz, Tadeusz Fijewski. Ich kreacje pozostaną niezapomniane.

POEZJA I POECI
Poezja dwudziestolecia międzywojennego jest jednym z najbardziej różnorodnych i oryginalnych etapów w historii literatury polskiej. Na ten fakt miało wpływ bardzo wiele elementów, ale chyba najbardziej znaczące są I Wojna Światowa oraz rozwój naukowo-cywilizacyjny tego okresu. Wraz z nim zaczęło kształtować się całkowicie nowe społeczeństwo, któremu potrzebna była nowa sztuka opisująca ich życie i codzienność. Artyści tego okresu uważali, że sztuka klasyczna, wcześniejsza, nie może sprostać tym wymaganiom, ponieważ powstawała ona w czasie całkowicie odmiennej świadomości społecznej. Projekty zaproponowane w imię nowoczesności określić miały różnorodne modele świadomości artystycznej, które po dziś dzień są aktualne albo wciąż budzą zastrzeżenia i kontrowersje znawców literatury i sztuki.

MEDIA
Powstają pierwsze wyspecjalizowane czasopisma. W 1923 roku dwóch młodych absolwentów Uniwersytetu Yale zakłada magazyn "Time", który ma o tyle szczególne miejsce w dziejach prasy, że dał początek podobnym czasopismom informacyjno-politycznym na całym świecie. "Time" publikował początkowo streszczenia artykułów zamieszczanych w gazetach codziennych, analizował sytuacje w świecie, rychło stworzył potężną agencję informacyjną i sieć korespondentów w większych państwach.
Drugim, równie ważnym środkiem przekazu stało się w latach 20. radio. Już w roku 1920 powstała w Pittsburgu w USA pierwsza na świcie rozgłośnia radiowa (KDKA), która opublikowała swój program w gazecie i nadawała codziennie.

MUZYKA
Także w muzyce możemy zaobserwować swoistą rewolucję. W USA muzycy zrywali z romantycznymi koncepcjami, rozbijali tradycyjne formy, wprowadzali dysonans, kontrast i ekspresję. Muzyka dwudziestolecia wiąże się przede wszystkim z rozwojem dwóch gatunków muzycznych: bluesa i jazzu. Blues powstał w połowie XIX wieku w kręgach czarnych Amerykanów. Tematyka piosenek bluesowych skupiała się przede wszystkim na tematach: miłość, wierność, zazdrość, samotność, podróż, wolność oraz podnosiła tematy związane z problematyką rasową. Odmiany bluesa, które narodziły się w dwudziestoleciu to: urban blues i rhythm and blues. Natomiast jazz również powstał na południu Stanów Zjednoczonych w Nowym Orleanie. Główną cechą jazzu jest do dziś improwizacja. Z całą pewnością muzyka ta łączy się z historią Murzynów i czasami niewolnictwa, a także z pieśniami religijnymi pisanymi na wiele głosów. Lata dwudzieste XX wieku to jazz chicagowski, a lata trzydzieste to lata swingu. Najznamienitsze nazwiska: Bessie Smith, Billie Holiday, Bix Beiderbecke, Louis Armstrong, Benny Goodman, Duke Ellington, Glenn Miller.

"Lata dwudzieste, lata trzydzieste..." - śpiewa Ludmiła Warzecha

       

                                                 

FONOTEKA                       VIDEOTEKA                             GALERIA                           ARCHIWUM